6188 osumaa

Ivermektiini ruusufinniin

Parasiittilääke ivermektiini (Soolantra, Galderma Labs) on tulossa EU-maihin ruusufinnin eli rosacean lääkkeeksi 1-prosenttisena salvana. Lääkettä verrattiin metronidatsoliin satunnaistetussa 962 ruusufinnipotilasta käsittäneessä tutkimuksessa 64 keskuksessa 10 maassa Euroopassa. 16 viikkoa kestäneen hoidon jälkeen tilastollisesti merkitsevästi enemmän ivermektiinillä (1-%:inen salva) hoidetuista (83 %) kuin metronidatsolilla (0,75-%:inen salva) hoidetuista (74 %, p < 0,001) parantui taudista täysin tai melkein. Haittavaikutuksissa ei ilmennyt olennaisia eroja, ja ivermektiinin katsotaan tarjoavan hyvän vaihtoehdon ruusufinnin hoidossa. Euroopan ihmislääkkeiden tunnustamis- ja hajautetun menettelyn koordinaatioryhmä esitti valmisteelle myyntilupaa. Ivermektiini kehitettiin alkuaan jokisokeuden hoitoon, ja sen käyttöaiheet ovat laajentuneet muun muassa syyhyyn ja täiden häätöön.

Juhana E. Idänpään-Heikkilä

TGN1412 uusiokäyttöön sytokiinimyrskyn jälkeen?

Yhdeksän vuotta sitten T-solujen CD28-pinta-antigeenin agonisti TGN1412 aiheutti järkyttäviä ja osin pysyviä elinvaurioita kuudelle nuorelle miehelle, jotka osallistuivat maksua vastaan vapaehtoisina kokeellisen lääkkeen ensimmäisiin ihmistutkimuksiin (SLL 2006;61:1607 ja 3235). Vauriot johtuivat liian suuren annoksen aiheuttamasta sytokiinimyrskystä. Myöhemmin todettiin, että käytetyllä annoksella TGN1412 sitoutui 90 %:iin ihmisen elimistön CD28-reseptoreista ja aiheutti sytokiinimyrskyn, kun turvallinen sitoutumisen raja olisi ollut 10 %. Valmistaja TeGenero teki konkurssin, mutta aineen kaupalliset oikeudet osti venäläinen sijoittaja. Aine sai uuden nimen TAB08, ja sen tutkimuksia jatkaa venäläinen bioteknologinen yhtiö TheraMAB. Uusissa tutkimuksissa aloitettiin hyvin pienellä annoksella, joka oli vain 0,1 % sytokiinimyrskyyn johtaneesta annoksesta. Kun annos nostettiin asteittain 5 %:n tasolle, saavutettiin haluttu T-solujen aktivaatio, joka esti autoimmuuni-inflammaatiota. Venäläistutkimuksilla selvitetään nyt TAB08:n vaikutuksia nivelreuman, lupuksen ja psoriaasin hoidossa. TheraMAB kertoo laajentavansa kliinisiä tutkimuksia myös Yhdysvaltoihin.

Juhana E. Idänpään-Heikkilä

Diabeteslääkkeitä vertailtiin keskenään

Lääkevalmistajista riippumaton tutkijaryhmä julkaisi arvionsa inkretiinimimeeteistä (GLP-1 agonistit) julkaistuista tutkimuksista, joissa lääkkeitä vertailtiin keskenään kahdeksassa vaiheen III tutkimuksessa. Eniten tutkimustietoa saatiin eksenatidista annosteltuna kahdesti päivässä tai kerran viikossa ja liraglutidista annosteltuna kerran päivässä. Kaikki lääkitykset säätelivät verensokeria tehokkaasti, mutta tehon asteessa, haittavaikutuksissa ja vaikutuksessa potilaan painoon ilmeni eroja. Liraglutidi vaikutti edullisimmalta potilaan hoidonaikaisen painonkehityksen kannalta. Kerran viikossa annosteltuna lääke aiheutti vähemmän mahasuolikanavan haittavaikutuksia kuin annosteltuna 1-2 kertaa vuorokaudessa. Tutkijat totesivat, että pitkäaikaistutkimukset lääkkeiden tehosta, turvallisuudesta, vaikutuksista sydämeen sekä riskeistä haimatulehduksien ilmenemiseen puuttuvat.

Juhana E. Idänpään-Heikkilä

Uusi pahoinvointilääke hyväksyttiin

Euroopan lääkevalmistekomitea esittää myyntilupaa netupitantin ja palonosetronin yhdistelmävalmisteelle (Akynzeo, Helsinn Birex Pharmaceuticals) akuutin ja viivästyneen pahoinvoinnin ehkäisyyn. Palonosetroni estää 5-HT3-reseptoreja, jotka stimuloivat selektiivisesti oksentelua. Netupitantti on selektiivinen ihmisen substanssi P/neurokiniini 1:n (NK1) reseptorien estäjä. Viivästynyt oksentelu johtuu ensisijaisesti NK1-reseptorien aktivaatiosta. Valmiste on tarkoitettu ensisijaisesti syövän kemoterapiaan liittyvän pahoinvoinnin ehkäisyyn, jossa apua tarvitaan sekä välittömän että viivästyneen pahoinvoinnin ehkäisyssä. Lääkkeen haittavaikutuksia ovat päänsärky, ummetus ja väsymys.

Juhana E. Idänpään-Heikkilä

Kodeiiniyskänlääkkeitä rajoitetusti lapsille?

Euroopan lääketurvallisuuden riskinarviointikomitea (PRAC) esittää kodeiinia sisältäville yskänlääkkeille vasta-aiheeksi alle 12 vuoden ikää. Lääkkeitä ei suositella 12-18-vuotiaille, jos potilaalla on hengitysvaikeuksia. Äidin ei tulisi imetysaikana käyttää kodeiinia sisältäviä yskänlääkkeitä. Kodeiini muuttuu elimistössä morfiiniksi, ja joillakin tämä tapahtuu tavanomaista nopeammin. Alle 12-vuotiailla muuttumisnopeutta on vaikea ennakoida. Arviolta 6,5 % 2-5-vuotiaista lapsista muuttaa kodeiinia morfiiniksi hyvin nopeasti, mistä voi seurata hengenvaarallinen hengityslama. Nestemäiset kodeiinia sisältävät yskänlääkkeet esitetään pakattavaksi lapsiturvallisesti estämään tapaturmaiset myrkytykset. Esitys menee vielä ihmislääkkeiden tunnustamis- ja hajautetun menettelyn koordinaatioryhmän käsiteltäväksi. Samansuuntaisia rajoituksia esitettiin aikaisemmin kodeiinia sisältäviin kipulääkkeisiin.

Juhana E. Idänpään-Heikkilä

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030