Yle: Pohjois-Pohjanmaan ohjeistus herättää hämmennystä
Hyvinvointialue on laatinut uudet päivystystoimintaa koskevat ohjeet.
Yle on saanut käsiinsä Pohjois-Pohjanmaan (Pohde) uuden ohjeistuksen, jonka mukaan lääkärien tulee poikkeuksetta ennen päivystyslähetteen laatimista soittaa vastaanottavalle taholle yliopistosairaalaan ja konsultoida toista lääkäriä asiasta.
Hoidon tarpeen arvioimiseen ei siis riitä enää yhden eli lähettävän lääkärin arvio, vaan Pohde haluaa siihen toisenkin lääkärin näkemyksen.
Tähän asti esimerkiksi terveysaseman, työterveyshuollon tai yksityisklinikan lääkäri on voinut tehdä potilaastaan päivystyslähetteen, jonka jälkeen potilas on mennyt Oulun seudun yhteispäivystykseen tai erikoissairaanhoidon poliklinikoiden päivystysvastaanotoille.
Lääkäriliiton Pohjois-Suomen piiriylilääkäri Timo Tuovinen kertoo Ylelle, että liitto on saanut viime päivinä asiasta useita yhteydenottoja.
Tuovisen mukaan esimerkiksi päivystävät lääkärit ovat huolissaan siitä, millaiseen puhelinrumbaan ohjeistus johtaa, jos heitä konsultoidaan jokaisesta tulossa olevasta potilaasta ja paikalla olevat potilaatkin pitäisi ehtiä hoitaa.
Pohteen mukaan esimerkiksi Oulun seudun yhteispäivystykseen tulee vuosittain yhteensä noin 18 000 päivystyslähetettä, eli soittoja voisi tämän perusteella tulla tuhansittain.
Potilaita päivystykseen lähettäneet lääkärit ovat puolestaan ihmetelleet, eivätkö he todella osaa arvioida päivystyshoidon tarvetta. Soittelu vie heiltäkin aikaa ja on pois muiden potilaiden hoitamiselta.
– Aiemminkin lähettävät lääkärit ovat konsultoineet päivystyslääkäreitä, jos ovat itse olleet epävarmoja siitä, kuuluuko potilas päivystykseen. On uutta, että nyt Pohde käytännössä velvoittaa, että jokaisesta potilaasta täytyy konsultoida.
Tuovinen ei ole itse kuullut, että vastaavaa käytäntöä olisi muualla maassa.
Lääkäriliitto selvitti asiaa Ylen pyynnöstä sisäisesti, eikä liittotasollakaan ole tiedossa vastaavaa, kategorista ohjeistusta muualta.
Hyvinvointialueen mukaan ohjeistuksen keskeisenä tavoitteena on, ettei päivystyksiin ohjaudu enää potilaita, jotka eivät sinne kuulu tai hyödy käynnistä.
Oys-sairaalapalveluiden ja ensihoidon toimialuejohtaja Juha Paloneva sanoo, että esimerkiksi yhteispäivystys on välillä hyvin ruuhkautunut ja sen kuormitusta täytyy pyrkiä vähentämään.
Palonevan mukaan ei ole potilaidenkaan edun mukaista jonottaa tunteja, jos vaiva ei vaadi päivystyksellistä hoitoa. Ylen uutisen mukaan Pohde uskoo, että uusi ohjeistus auttaa vähentämään tällaisia tilanteita.
Lääkäriliiton Tuovinen sanoo, että hyvinvointialueen ohjeistus on herättänyt lääkäripiireissä pohdintaa myös mahdollisista juridisista ongelmista. Jos potilaan tavannut lääkäri ja päivystyksen lääkäri ovat eri mieltä siitä, kuuluuko potilas päivystykseen, mitä sitten tapahtuu. Kuka kantaa vastuun, jos potilas jää lähettämättä ja jotain menee pieleen?
Tuovinen huomauttaa, että hoitava lääkäri on aina juridisesti vastuussa potilaastaan eikä konsultaatiopuhelu toiselle lääkärille poista vastuuta.