Terveydenhuolto Suom Lääkäril 2025;80:e43764, www.laakarilehti.fi/e43764

"Tutkijoita ei vaienneta"

Tuhannet osallistuivat mielenosoituksiin tieteen puolesta.

Tiiamari Pennanen

Tuhannet tutkijat ja tieteen tukijat osoittivat mieltään Yhdysvalloissa ja Euroopassa vastustaakseen presidentti Donald Trumpin hallinnon toimia, jotka uhkaavat tiedettä ja tutkimusta, kertoo Nature-lehti .

Mielenosoituksia järjestettiin yli 30 kaupungissa, muun muassa Washingtonissa, Bostonissa ja Denverissä, perjantaina 7. maaliskuuta.

Paikan päältä raportoineen Naturen mukaan tunnelma oli määrätietoinen, ja yleisö huusi iskulauseita kuten “Tutkijoita ei vaienneta”, “Faktat voittavat pelon” ja “Mitä haluamme? Vertaisarviointia! Milloin? Nyt!”.

The mood was defiant at many of the rallies, where chants of “Scientists will not be silenced”, “Facts over fear” and “What do we want? Peer review! When do we want it? Now!” were heard. https://go.nature.com/3F8T6FX

[image or embed]

— Nature (@nature.com) 7. maaliskuuta 2025 klo 22.50

Stand Up for Science -mielenosoituksilla halutaan taistella Yhdysvaltojen tutkimusjärjestelmän sekä tieteen vapauden ja rahoituksen puolesta.

Trumpin hallinto on alkumetreillään irtisanonut tuhansia työntekijöitä valtion tutkimuslaitoksista ja virastoista. Joissain tapauksissa irtisanomisia on jo peruttu. Esimerkiksi Yhdysvaltain tautikeskuksesta CDC:stä irtisanottiin noin 750 työntekijää, mutta pian osaa työntekijöistä pyydettiin palaamaan. Vastaavaa turbulenssia koki myös Yhdysvaltojen ruoka- ja lääketurvallisuudesta vastaava FDA.

Nature paljasti aiemmin, että Yhdysvaltain kansallinen terveysinstituutti NIH on alkanut peruuttaa tutkimusrahoitusta hankkeilta, jotka eivät vastaa uuden hallinnon poliittisia näkemyksiä.

Aiemmin tänä vuonna hallinto kielsi käyttämästä tiettyjä termejä, mikä johti esimerkiksi CDC:n poistamaan tilapäisesti sisältöjään verkkosivuilta. Myös vaadittiin, että tutkijat poistavat nimensä tiedelehtiin lähetetyistä käsikirjoituksista, jos niissä esiintyy kiellettyä sanastoa. 

Monissa perjantain mielenosoituksissa ilmaistiin huoli siitä, miten Trumpin hallinnon toimet ja irtisanomiset vaikuttavat tuleviin tutkijasukupolviin.

– Jos emme pysähdy ja kiinnitä huomiota tähän nyt, meillä ei pian ole tiedettä, johon palata, yksi järjestäjistä, psykologi Colette Delawalla , Emory-yliopistosta sanoi Naturen mukaan.

Lue lisää: Tiedelehtien tulee vastustaa anti-gender-ideologiaa

Lue lisää: Yhdysvaltojen lähtö WHO:sta haastaisi Euroopan

Kirjoittaja

Tiiamari Pennanen

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030