Terveydenhuolto Suom Lääkäril 2025;80:e43757, www.laakarilehti.fi/e43757

THL kritisoi yli 65-vuotiaiden Kela-kokeilua: Lisäisi pirstaleisuutta

Hallituksen suunnittelema kokeilu alkaisi syksyllä.

Tiiamari Pennanen

Terveyden ja hyvinvoinnin laitos katsoo, että iäkkäiden Kela-korvauskokeilu lisäisi järjestelmän pirstaleisuutta eikä olisi kustannusteokkain tapa purkaa hoitojonoja.

Hallitus suunnittelee valtakunnallista valinnanvapauskokeilua, jossa yli 65-vuotiaat pääsisivät yksityiselle yleislääkärille julkisen terveydenhuollon asiakasmaksua vastaavalla summalla. Kela korvaisi käynnistä loput.

– Kela-korvauskokeilussa julkisen perusterveydenhuollon rinnalle kehitettäisiin erillinen ja erilainen palvelumalli, jonka palveluvalikoima on suppeampi eikä palveluun pääsyn kriteereitä ole käytössä, sanoo THL:n sote-osaston johtaja Piia Aarnisalo tiedotteessa .

THL:n mukaan kokeilu nykyisellään vahvistaisi sote-palvelujen monikanavarahoitusta. Se on myös kallis suhteessa todennäköisesti saavutettavaan terveyshyötyyn.

Kritiikkiä tulee myös siitä, että kokeilu ei tue moniammatillista työtä. Ehdotettu malli koskisi vain yksityisen yleislääkärin palveluita eikä kattaisi esimerkiksi sairaan- ja terveydenhoitajien työpanosta.

THL:n mukaan kokeilu tulisi kytkeä osaksi julkista terveydenhuoltoa. Perusterveydenhuoltoa voitaisiin vahvistaa tehokkaammin kohdistamalla rahamäärä hyvinvointialueille, jotka käyttäisivät sen hoitojonojen purkuun palvelusetelien avulla.

Aloitus aikaisintaan syksyllä

Valinnanvapauskokeilu edellyttää lakimuutoksen, jotta sopimuksia voi solmia palveluntuottajien kanssa. Lakiesityksen lausuntokierros päättyi sunnuntaina 9. maaliskuuta. Kokeilun on määrä alkaa syyskuussa.

Aiemmin kokeilua ovat kritisoineet muun muassa Kilpailu- ja kuluttajavirasto (KKV) sekä Lääkäriliitto.

KKV:n mukaan kokeilu on tehoton sekä voi pahentaa alueiden lääkäripulaa.

Lääkäriliiton mukaan yksittäisten käyntien korvausmalli ei tue hoidon tarvetta eikä jatkuvuutta. Se ehdottaa vaihtoehdoksi Kela-korvauksiin perustuvaa omalääkärimallia.

Lue lisää: KKV: 65 vuotta täyttäneiden valinnanvapauskokeilu tehotonta

Lue lisää: Lääkäriliitto: Malli ei edistä hoidon jatkuvuutta

Kirjoittaja

Tiiamari Pennanen

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030