Tehy ja Super antoivat lakkovaroituksia Ouluun
Neljän vuorokauden lakko Oysin Tehohoitokeskuksessa ja Oulun kaupungin kotihoidossa alkaa 13. syyskuuta.
Tehy ja Super ovat antaneet jälleen kaksi uutta lakkovaroitusta , tällä kertaa Oulun yliopistollisen sairaalan Tehohoitokeskukseen ja Oulun kaupungin kotihoitoon.
Neljän vuorokauden mittainen lakko Oysin Tehohoitokeskuksen aikuisten teho-, tehovalvonta- ja valvontahoitoyksiköissä sekä Oulun kaupungin Kontinkankaan hyvinvointikeskuksen Kontinkankaan-Myllyojan kotihoidossa alkaa tiistaina 13. syyskuuta klo 00.001 ja päättyy perjantaina 16. syyskuuta klo 23.59.
Lakossa ovat kaikki työsopimussuhteiset Tehyn ja Superin jäsenet näissä yksiköissä. Tehy ja Super julistavat näihin yksiköihin kohdistuvan hakukiellon ja tilapäisen siirron kiellon, jotka astuvat voimaan heti jatkuvat työtaistelun päättymiseen asti.