Terveydenhuolto Suom Lääkäril 2022;77:e31966, www.laakarilehti.fi/e31966

STM: Koronaepidemia ei ole laantumassa Suomessa

Sairaalahoidossa olevien potilaiden määrä on pysynyt korkealla tasolla.

Anne Seppänen

Koronavirusepidemia ei osoita laantumisen merkkejä Suomessa, kertoo sosiaali- ja terveysministeriö .

Erikoissairaanhoidossa ja perusterveydenhuollossa hoidettavien potilaiden kokonaismäärä on pysytellyt korkeana vuodenvaihteesta asti.

Viime sunnuntaina 3.4. erikoissairaanhoidossa oli yhteensä 425 koronapotilasta, joista 44 oli teho-osastoilla.

Keskiviikkona 6.4. noin kolmannes erikoissairaanhoidossa olevista potilaista oli hoidossa ensisijaisesti jonkin muun syyn kuin koronavirustaudin vuoksi. Tehohoidossa olevista potilaista vastaava osuus oli noin neljännes.

Keskiviikkona perusterveydenhuollossa oli yhteensä 591 koronapotilasta. Kolmannes heistä oli hoidossa ensisijaisesti muusta syystä.

406 koronaan kuollutta kahdessa viikossa

Koronavirustartuntaan liittyviä kuolemia oli viime sunnuntaihin mennessä ilmoitettu Tartuntatautirekisteriin yhteensä 3252. Viimeisen kahden viikon aikana menehtyneitä on kirjattu 406. Koko epidemian aikana menehtyneiden keski-ikä on 83 vuotta. Kuolemien määrä on kasvanut tartuntojen levittyä laajasti myös ikääntyneiden keskuudessa.

Lue myös

Tämän ja viime viikon aikana kerättyjen jätevesinäytteiden perusteella koronaviruksen RNA:n kokonaismäärä Suomen jätevesissä on edelleen korkealla tasolla.

Suomessa 18 vuotta täyttäneistä yli 87 prosenttia on saanut vähintään kaksi koronarokoteannosta ja 63 prosenttia kolme rokoteannosta. 60 vuotta täyttäneistä 85 prosenttia on saanut kolme rokoteannosta. Yli 80-vuotiaista kolme rokoteannosta saaneista 18 prosenttia on saanut myös neljännen annoksen.

Rokotukset suojaavat vakavammilta tautimuodoilta edelleen hyvin. Ihmisten omaehtoisten toimien merkitys korostuu tartuntojen ehkäisyssä.

Kirjoittaja

Anne Seppänen

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030