Terveydenhuolto Suom Lääkäril 2025;80:e44275, www.laakarilehti.fi/e44275

Riihipäätökset herättävät ristiriitaisia tunteita

Hallituksen päätökset saavat sekä kiitosta että moitteita.

Sari Kosonen

Akava pitää hallituksen puoliväliriihessä tekemää päätöstä ansiotuloverojen kevennyksestä tervetulleena.

– Ansiotulojen verotuksen keventäminen vahvistaa talouskasvua ja parantaa työn tekemisen kannustimia. Verojärjestelmämme kaipaa lisäksi pidemmän aikavälin kokonaisuudistusta, sanoo Akavan puheenjohtaja Maria Löfgren .

Työntekijäjärjestöjen jäsenmaksujen verovähennysoikeuden poistamista Akava vastustaa.

– Jäsenmaksujen verovähennysoikeuden poisto toimii ansiotulojen alentamista vastaan, mikä antaa kuvan palkansaajavastaisesta politiikasta, kuten tekevät aiemmatkin työelämäheikennykset. Päätös tulee arvioida uudelleen, Löfgren korostaa.

Leikkaukset korkeakoulujen perusrahoituksesta ovat Akavan mielestä väärä ratkaisu. Aloituspaikkojen lisäämisen ja perusrahoituksen leikkaamisen yhdistelmä on kestämätöntä politiikkaa.

Akavan opiskelijat ärähtää puoliväliriihen tuloksista: sen koulutuspäätökset jäivät kauas siitä, mitä työelämän muuttuviin tarpeisiin vastaaminen edellyttää.

– Olemme huolissamme opetuksen laadusta kaikilla koulutusasteilla. Laadun kärsiessä opiskelijat valmistuvat vailla työelämän tarpeisiin riittävää osaamista, kommentoi Akavan opiskelijoiden puheenjohtaja Pauliina Ryökäs .

Akavan opiskelijoiden mielestä ammattiliittojen jäsenmaksujen verovähennysoikeuden poisto on suora isku nuorten työelämävalmiuksille.

– Opiskelijoille ja vastavalmistuneille liittojen tarjoama tuki on usein ainoa turvaverkko työelämän ensiaskelissa. Nyt tuo verkko uhkaa revetä. Ilman liiton tukea moni jää yksin juuri silloin, kun apua eniten tarvitaan, Ryökäs huomauttaa.

Kiitosta haittaveroista, moitteita avustusten leikkaamisesta

Hallitus päätti puoliväliriihessä korottaa alkoholin ja nikotiinin haittaveroja. Ehyt ry:n mielestä tämä on askel oikeaan suuntaan.

– Hienoa, että päihdejärjestöjen toive haittaverojen nostamisesta kuultiin budjettiriihessä, sanoo Ehyt ry:n toiminnanjohtaja Juha Mikkonen .

Huolena on, että näistä haittaveroista saadut tuotot eivät kohdennu haittojen ehkäisyyn. Alkoholi- ja tupakkavero sekä rahapelituotot tuovat valtion budjettiin yli kolme miljardia euroa vuosittain.

Hallitus päätti myös tehdä uusia leikkauksia sosiaali- ja terveysjärjestöjen rahoitukseen, mikä nostaa järjestöjen hyvinvoinnin ja terveyden edistämistyöhön kohdistuvat leikkaukset 140 miljoonaan euroon. Ehkäisevän työn tarve on Suomessa kasvussa, mutta resursseja karsitaan – tämä muodostaa uhkan kansanterveydelle ja sosiaaliselle hyvinvoinnille, Ehyt ry toteaa.

Soste ry paheksuu uutta kymmenen miljoonan leikkausta sote-järjestöjen avustuksiin.

– Uutinen on todella ikävä. Asiasta ei ole viestitty järjestökentälle etukäteen, ja päätös on muutenkin kestämätön. Sote-järjestöt tekevät merkittävää työtä erityisesti haavoittuvassa asemassa olevien ihmisten hyväksi. Nämä ihmiset eivät saa vastaavia palveluita julkiselta sektorilta – etenkään nyt, kun myös julkiseen sektoriin kohdistetaan mittavia säästöjä, painottaa Sosten pääsihteeri Vertti Kiukas .

Myös Hyvinvointiala Hali ry pitää järjestöjen Stea-avustuksiin kohdistuvaa lisäleikkausta kohtuuttomana. Se kuitenkin kiittää kehitysmyönteisistä kirjauksista muun muassa palveluseteleiden hyödyntämiseen.

Lue lisää: Hallitus: Veroale ja uusia leikkauksia

Kirjoittaja

Sari Kosonen

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030