Terveydenhuolto Suom Lääkäril 2022;77:e32076, www.laakarilehti.fi/e32076

Oys siirtää potilaita lähialueiden sairaaloihin

Sairaalaa tyhjennetään, sillä keskiviikkoaamuna suojelutyöhön on tulossa vajaat sata hoitajaa ja potilasturvallisuus on vaarassa.

Anne Seppänen

Oulun yliopistollisessa sairaalassa on parhaillaan käynnissä sairaalan tyhjentäminen, kun potilaita siirretään lähialueiden sairaaloihin Kokkolaan, Kemiin ja Kajaaniin. Potilaita siirretään myös kuntien vuodeosastoille ja kotiutetaan niin paljon kuin mahdollista.

Oysissa joudutaan keskiviikkona jatkuvan Tehyn ja Superin lakon vuoksi keskeyttämään kaiken kiireettömän toiminnan lisäksi myös lähes kaikki kiireellinen toiminta. Myöskään kaikkea päivystyksellistä toimintaa ei pystytä vs. johtajaylilääkäri Terhi Nevalan mukaan turvaamaan.

– Priorisoimme kaikkein vakavimmin sairaat potilaat, ja turvaamme hoidon heille, Nevala sanoo.

Potilasturvallisuus ei toteudu

Myönnetyn suojelutyön määrä on Nevalan mukaan lääketieteellisesti arvioiden täysin riittämätön. Kun Oysiin normaalisti tulee arkiaamuisin töihin 1400–1500 hoitajaa, keskiviikkona heitä tulee suojelutyöhön alle sata.

–Tämä tieto on järkyttänyt meitä, kyseessä on vain murto-osa normaalista arkiaamun henkilökuntamäärästä, Nevala sanoo.

Parhaillaan Oysissa tehdään töitä niukan henkilöstömäärän sijoittamiseksi niin, että vakavimmin sairaat potilaat pystytään hoitamaan.

– Potilasturvallisuus vaarantuu ehdottomasti, voi jopa sanoa, ettei se toteudu keskiviikkona. Tämä koskee laajalti kaikkia potilasryhmiä, Nevala sanoo.

Neuvottelut suojelutyöstä jatkuvat Oysissa keskiviikkona kello 10.

Suojelutyö vai potilasturvallisuuslaki?

Pohjois-Pohjanmaan reuna-alueilla asuvia kehotetaan hakeutumaan hoitoon ja synnyttämään mieluummin lähialueiden sairaaloihin Kemiin, Kokkolaan ja Kajaaniin. Myös ambulanssit vievät osan reuna-alueiden potilaista niihin.

Nevala toivoo, että työriidassa päästäisiin sopimukseen mahdollisimman pian, tai ainakin että suojelutyön määrä saataisiin neuvoteltua riittäväksi. Elleivät nämä asiat toteudu, hän näkee, että potilasturvallisuuslakia olisi tärkeä viedä eteenpäin.

Lue myös

Kainuu voi ottaa rajallisesti potilaita

Kainuun sote tiedottaa, että Kainuun keskussairaalan on mahdollista ottaa vastaan vain rajallisesti muualta hoitoon tulevia potilaita.

– Tar­ve koh­dis­tuu pait­si päi­vys­tyk­seen, kii­reel­li­siin leik­kauk­siin ja te­ho­hoi­toon, myös esi­mer­kik­si dia­lyy­si­po­ti­lai­siin ja syn­nyt­tä­jiin se­kä osas­to­hoi­toon. Oma hen­ki­lös­tö­ti­lan­teem­me ei ole nor­maa­li, vaik­ka työ­tais­te­lu­toi­mia ei Kai­nuu­seen täl­lä het­kel­lä koh­dis­tu­kaan. Otam­me vas­taan kaik­ki po­ti­laat, jot­ka voim­me, mut­ta mää­rä jää­nee ker­ral­laan muu­ta­miin il­man, et­tä muu­ta toi­min­taa edel­leen su­pis­te­taan, kom­men­toi joh­ta­jay­li­lää­kä­ri Rit­va Ka­ner­vo tiedotteessa .

Kirjoittaja

Anne Seppänen

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030