Terveydenhuolto Suom Lääkäril 2025;80:e44200, www.laakarilehti.fi/e44200

Lääkäreitä aluevaaleissa eniten läpi Varsinais-Suomessa ja Pohjois-Pohjanmaalla

Kakkosena tulevat Pirkanmaa ja Pohjois-Savo.

Ulla Toikkanen

Sekä Varsinais-Suomessa että Pohjois-Pohjanmaalla valittiin 13 lääkäriä aluevaltuustoihin. Pirkanmaalla ja Pohjois-Savossa lääkäreitä meni läpi 10.

Kolmannella sijalla on Etelä-Karjala, jossa valittiin 7 lääkäriä. Lapissa, Päijät-Hämeessä ja Länsi-Uudellamaalla puolestaan meni läpi 6 lääkäriä, Pohjois-Karjalassa, Etelä-Savossa, Vantaa-Keravalla ja Keski-Uudellamaalla 5 sekä Keski-Suomessa ja Helsingissä 4. 

Niin Etelä-Pohjanmaalla kuin Kanta-Hämeessä valittiin 3 lääkäriä. Kainuussa, Keski-Pohjanmaalla, Satakunnassa ja Kymenlaaksossa vaaleissa meni läpi 2 lääkäriä. Itä-Uudellamaalla puolestaan valittiin yksi lääkäri aluevaltuustoon.

Lue lisää: Vaalianalyysi: Kyse oli valtion ja alueiden vastakkainasettelusta

Lue lisää: Etelä-Savon äänikuningas tulee pienestä puolueesta

Kirjoittaja

Ulla Toikkanen

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030