Lääkäreiden lakko alkaa neljässä kaupungissa
Keskiviikkona alkava lakko koskee Jyväskylän, Rovaniemen, Turun ja Oulun perusterveydenhuoltoa.
Lääkäreitä koskettavat Jukon lakot ovat alkamassa keskiviikkona 6. huhtikuuta. Lakkoon menee osa Jyväskylän, Rovaniemen, Turun ja Oulun perusterveydenhuollon yksiköiden lääkäreistä mukaan lukien suun terveydenhoito.
Kaksi päivää kestävä lakko koskee terveysasemien ei-kiireellisen perusterveydenhuollon ja suun terveydenhuollon vastaanottotoimintaa. Kiireellinen hoito turvataan muun muassa suojelutyöllä. Lakkovaroitukset eivät koske sairaaloita tai yksityissektoria.
Lääkäriliiton hallitus ja pääsopijajärjestö Juko hylkäsivät valtakunnansovittelija Vuokko Piekkalan sovintoesityksen koskien kunta-alan työriitoja 31. maaliskuuta.
– Jatkoneuvotteluihin osallistuvat vain ne, jotka osallistuvat lakkoon. Jos emme olisi lakossa mukana, tuleva sopimusrakenne ja mahdolliset palkkaohjelmat päätettäisiin ilman meitä. Näemme välttämättömänä, että Lääkäriliitto on mukana niissä pöydissä, joissa päätökset tehdään, sanotaan liiton tiedotteessa .
Lakot laajenevat näillä näkymin ensi viikolla. Perusterveydenhuollon lääkäreitä koskevat lakot alkavat Tampereella ja Kuopiossa 12.–13.4. ja Vantaalla 19–25.4.