Terveydenhuolto Suom Lääkäril 2022;77:e21406, www.laakarilehti.fi/e21406

Juha Tuomiselle hallituspaikkoja

Husin entinen toimitusjohtaja on valittu Diakonissalaitoksen ja Aivosäätiön hallituksiin. 

Anne Seppänen

Entinen Husin toimitusjohtaja Juha Tuominen on nimitetty Diakonissalaitoksen hallitukseen vuoden alusta lukien. 

Tähän tehtävään hänet houkutteli mahdollisuus vaikuttaa yhteiskunnallisesti.

­– Diakonissalaitos on yhteiskunnallinen yritys, jonka toiminnan tuotto käytetään säätiön tarkoituksen mukaisesti haavoittuvassa asemassa olevien ihmisten hyväksi. Tämä antaa liiketoiminnan kasvattamiselle ja palveluiden vaikuttavuuden kehittämiselle aivan erilaisen merkityksen, Juha Tuominen sanoo tiedotteessa .

Tuominen on nimitetty myös Aivosäätiön hallituksen jäseneksi.

Hän toivoo voivansa kokemuksellaan lääkärinä, tutkijana ja suurten terveysorganisaatioiden johtajana auttaa Aivosäätiötä kehittymään yhdeksi merkittävimmistä lääketieteellisistä säätiöistä Suomessa. 

Lue myös

– Aivosairaudet koskettavat satoja tuhansia suomalaisia, myös minua. Mahdollisuus edistää aivotutkimusta ja sitä kautta yhteistä hyvää innosti lähtemään mukaan Aivosäätiön hallitukseen, hän sanoo tiedotteessa .

Tuominen on myös Docrates Syöpäsairaalan hallituksen jäsen.

Tuominen on työskennellyt aiemmin Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin toimitusjohtajana ja johtotehtävissä Terveystalossa. Hän on dosentti Helsingin yliopistossa.

Hän jäi Husin toimitusjohtajan tehtävästä t yökyvyttömyyseläkkeelle elokuun alussa MS-taudin vuoksi. 

Kirjoittaja

Anne Seppänen

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030