Terveydenhuolto Suom Lääkäril 2022;77:e33867, www.laakarilehti.fi/e33867

Fimea aloittaa HTA-arviointeja sairaalalääkkeistä

Uudet l ääkkeet ovat saamassa myyntiluvan ensimmäistä kertaa.

Ulla Toikkanen

Fimea on käynnistänyt kaksi uutta hoidollisen ja taloudellisen arvon (HTA) arviointia. Molemmat ovat uusia lääkkeitä, jotka ovat saamassa myyntiluvan ensimmäistä kertaa.

Yksi arvioinneista käsittelee nirsevimabia RS-viruksen aiheuttaman alempien hengitysteiden infektion estossa vastasyntyneillä ja imeväisikäisillä lapsilla heidän ensimmäisen RSV-infektiokautensa aikana.

Lue myös

Toinen arvioinneista käsittelee lonkastuksimabi-tesiriiniä uusiutuneen tai hoitoon reagoimattoman diffuusin suurisoluisen B-solulymfooman ja high-grade B-solulymfooman hoidossa aikuispotilailla, jotka ovat saaneet vähintään kahta aiempaa hoitoa.

Fimea julkaisee verkkosivuillaan tietoa sairaalalääkkeiden HTA-arviointien aihevalinnasta. Verkkosivulla oleva listaus päivittyy kuukausittain.

Kirjoittaja

Ulla Toikkanen

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030