Lääkeuutisia Suom Lääkäril 2025;80:e43636, www.laakarilehti.fi/e43636

Ensimmäinen chikungunya-rokote tuli saataville Suomessa

Chikungunya on trooppinen, hyttysten levittämä virustauti, jonka oireita ovat kuume sekä voimakkaat nivel- ja lihaskivut.

Virpi Ekholm

Maailman ensimmäinen chikungunya-rokote on nyt saatavilla Suomessa. Rokote sisältää heikennettyä virusta, ja se on tarkoitettu yli 18-vuotiaille.

Chikungunya on trooppinen, hyttysten levittämä virustauti , jonka oireita ovat kuume, voimakkaat nivel- ja lihaskivut, päänsärky ja ihottuma. Osalla potilaista oireet voivat kestää kuukausia tai jopa vuosia.

Vuonna 2022 eniten tapauksia raportoitiin Brasiliassa ja Intiassa.

Terveillä vapaaehtoisilla tehdyn tutkimuksen mukaan yksi annos Ixchiq-rokotetta tuottaa vahvan immuunivasteen chikungunya-virusta vastaan vähintään kahden vuoden ajaksi. The Lancet 2023;401:2138-2147

Tiedossa ei kuitenkaan vielä ole, kuinka hyvin rokote suojaa itse taudilta.

Lue lisää: Mikä vetää töihin katastrofialueille?

Lue lisää: Ympäristömuutokset lisäävät uusien epidemioiden ja pandemioiden riskiä

Kirjoittaja

Virpi Ekholm

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030