Kliininen työ Suom Lääkäril 2023;78:e37671, www.laakarilehti.fi/e37671

OLK:n palkitsemat opettajat välittävät innostusta

Antti Nissinen ja Terhi Tapiainen saavat opiskelijat ajattelemaan itse.

Maria Nummela

Oulun lääketieteellinen kilta (OLK) on palkinnut jälleen vuoden luennoitsijat. Jo valmistunut Cursus Riikonen valitsi lastentautien professori Terhi Tapiaisen ja nyt klinikkaan siirtynyt Cursus Valtti vuoden prekliiniseksi opettajaksi yliopistonlehtori Antti Nissisen mikrobiologialta.

– Opettajan tärkein tehtävä on välittää opiskelijoille innostusta opittavaa aihetta kohtaan. Opiskelijat tekevät pitkäjänteisen oppimisen työn, jonka pitää kantaa pidemmälle kuin tämän hetken tieto, Nissinen tiivistää.

Opiskelijoille hän pitää etenkin immunologian ja mikrobiologian ryhmäopetuksia. Opettajan on hyvä miettiä, miten aiheen saa parhaiten paketoitua. Tärkeät asiat pitää olla selkeästi löydettävissä, ja erilaisia oppijoita on syytä ajatella. Työstä saatavaa palautetta tulee kuunnella huolella.

– Ryhmäopetuksissa opiskelijoiden on helppo kysyä ja kysymyksen muotoilu voi kertoa opettajalle kysymystä laajemmin niitä asioita, joihin tarvitaan lisää panostusta.

Lääketiede ei ole valmis

Yhä enemmän käytetään muita opetustapoja, ja kontaktiopetus on pääsääntöisesti menossa soveltavaan suuntaan. Perinteiselle luento-opetukselle voi olla jatkossakin paikkansa, arvelee Terhi Tapiainen. Ihanteellinen luennointi on vuorovaikutuksellista.

– Sisällössä tulisi pystyä osoittamaan tutkimustiedon nykyinen näyttö ja raja, jota ei tiedetä, ja luomaan käsitys siitä, ettei lääketiede ole valmista. Meillä on nykytiedon mukaan tietyistä asioista kohtalainen ymmärrys ja asioita, joista tiedetään liian vähän. Jossain näiden välillä menee raja, joka voi muuttua.

Lue myös

Luennoitsijan oma innostuneisuus auttaa viemään asiaa eteenpäin. Hyvä opettaja ei tuputa pelkästään valmista ajatusmallia, vaan ajaa opiskelijan itse pohtimaan aihetta.

Kirjoittaja

Maria Nummela

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030