Sopimuskorotuksista sovittu kunta- ja hyvinvointialalla
Neuvottelut Lääkärisopimuksesta jatkuvat tekstikysymyksillä.
Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT sekä alan pääsopijajärjestöt Julkisen alan unioni Jau ry, Julkisalan koulutettujen neuvottelujärjestö Juko ry ja Sosiaali- ja terveysalan neuvottelujärjestö Sote ry saavuttivat yhteisymmärryksen kunta- ja hyvinvointialan sopimuskorotuksista myöhään illalla 29. huhtikuuta.
Neuvottelutuloksen sisällöstä kerrotaan, jos kaikkien sopimusosapuolten hallinnot hyväksyvät ratkaisun.
– Yhteisymmärrys raharaamista on saatu. Nyt neuvotellaan alakohtaiset tekstit kuntoon, kommentoi Lääkäriliiton työmarkkinajohtaja Timo Kaukonen .
Neuvottelut uudesta Lääkärisopimuksesta aloitettiin 11. maaliskuuta Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT:n ja Lääkäriliiton sekä Hammaslääkäriliiton kesken. Neuvotteluissa Lääkäriliittoa edustavat Kaukosen lisäksi neuvottelupäällikkö Anna Zibellini , tutkimuspäällikkö Jukka Vänskä ja juristi Matti Andström . Työnantajia edustaa Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT.
Lisätietoa sopimusneuvotteluista on liiton verkkosivuilla .