Ajan­kohtai­sta

Verenpainelääke voi lisätä syöpäriskiä

Hydroklorotiatsidin tai nifedipiinin käytön havaittiin olevan yhteydessä huulisyövän esiintymiseen. Ilmiön taustalla lienee lääkeaineisiin liittyvä valoherkkyyden lisääntyminen.

Kuvio 1 http://www.laakarilehti.fi/pics/panthermedia_vaaleat_tabut.jpg

Valoherkkyyttä lisäävät verenpainelääkkeet voivat lisätä huulisyövän riskiä, todettiin Archives of Internal Medicine -lehdessä julkaistussa tutkimuksessa. Laajassa lääkkeiden karsinogeenisten vaikutusten kartoituksessa havaittiin, että kahden eri diureettilääkkeen, hydroklorotiatsidiin ja nifedipiiniin, pitkäaikaiseen käyttöön liittyi 2,5–4,22-kertainen huulisyöpäriski.

Huulisyövän riskiin ei vaikuttanut yksinään käytetty verenpainelääke atenololi, joka ei lisää valoherkkyyttä. Valoherkkyyttä lisäävän lisinopriilin vaikutus jäi puolestaan epäselväksi. Analyyseissa poissuljettiin tupakoinnin huulisyöpäriskiä lisäävä vaikutus. Vaikutukset olivat selvimpiä valkoihoisten potilaiden joukossa.

– On mahdollista, että näitä lääkeaineita saavilla potilailla on lisääntynyt riski sairastua myös tyvisolu- tai okasolusyöpään (joita tässä tutkimuksessa käytetty syöpärekisteri ei seuraa), kommentoi lehden toimittaja (associate editor), MD Mitchell H. Katz tutkimusartikkelin yhteydessä.

Tutkimuksessa oli mukana yli 23 000 henkilöä, joista 712:lla oli todettu huulisyöpä.

Tiina Lautala
Kuva: Panthermedia

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030