Uusi liuos tyrehdyttää verenvuodon hetkessä
Keksintö on mullistava: verenvuoto tyrehtyy muutamassa sekunnissa ilman vahinkoa.
Peptidiliuosta laitetaan suoraan haavaan, ja liuoksen muodostama geeli hyydyttää verenvuodon alle 15 sekunnissa. Aine on biologisesti hajoavaa eikä vahingoita ympäröiviä kudoksia.
Haavan parantuessa geeli hajoaa molekyyleiksi, joita solut voivat käyttää kudoksen korjaamisessa.
– Olemme löytäneet verenvuodon tyrehdyttämiseen keinon, joka voi mullistaa verenvuodon hoitamisen, tutkimusjohtaja Rutledge Ellis-Behnke Massachusettsin Teknologiainstituutista sanoo BBC:n uutisissa.
Tutkijoiden mukaan liuoksesta voi olla huomattavaa hyötyä muun muassa leikkauksisssa. Operaatioon menevä aika voi jopa puolittua, kun verenvuoto saadaan tyrehtymään nopeasti ja helposti.
Liuosta on testattu jyrsijöillä muun muassa ihon, aivojen, suoliston ja maksan kudoksissa. Lähes kaikissa tapauksissa verenvuoto loppui välittömästi.
Yhdysvaltalaisista ja hongkongilaisista tutkijoista koostuvan ryhmän tutkimusartikkeli julkaistiin Nanomedicine -lehden verkkosivuilla.
Miia Soininen