Lehti 18: Ajan­kohtai­sta 18/2009 vsk 64 s. 1649

Acuta tasaa Tampereen päivystyspainetta

Mari Vehmanen

Ensi viikolla avautuvasta Tampereen yliopistollisen sairaalan Ensiapu Acutasta odotetaan helpotusta päivystyksen pullonkauloihin.

- Toivottavasti Acutan tulo merkitsee yksinkertaisesti sitä, että potilaat ovat yhä useammin oikeassa paikassa oikeaan aikaan. Tällöin myös me lääkärit saamme keskittyä olennaiseen, sisätautien erikoislääkäri, osastonlääkäri Minna Kiljunen sanoo.

Useita kertoja kuussa päivystävän Kiljusen mukaan Acuta on parannus ennen kaikkea tavallisen tamperelaisen näkökulmasta. Enää potilaan ei tarvitse itse pohtia, minne hakeutua kiireelliseen hoitoon. Päätös jää ammattilaisille, kun sekä perusterveydenhuollon että erikoissairaanhoidon päivystykset palvelevat saman katon alla.

- Ainakin muissa kaupungeissa yhteispäivystykseen siirtyminen on vähentänyt erikoissairaanhoidon tarpeetonta kuormitusta. Toivottavasti meillä käy samoin. Tässä mielessä odotukset Acutan tuomista säästöistä ja parantuneesta kustannustehokkuudesta kuulostavat aivan perustelluilta.

Lue myös

Minna Kiljunen muistuttaa, että hoidontarve sinänsä pysyy samana ja että paineet vain siirtyvät kaupungin terveysasemille.

Lääkäreiden näkemyksiä on Kiljusen mielestä kuultu hyvin Acutan suunnittelutyössä.

- Tärkeimmiltä erikoisaloilta on kokoontunut omat suunnitteluryhmänsä, ja lääkäreiltä on kerätty kommentteja. Niitä olisi tosin voinut tulla enemmänkin. ?

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030