Keskustelua Suom Lääkäril 2024;79:e42792, www.laakarilehti.fi/e42792

Porttiteoriaa ei kannata hylätä kokonaan

Martti Vastamäki

Dosentti Petri Hyytiä esitteli Lääkärilehden pääkirjoituksessa porttiteoriaa päihderiippuvuuden etiologiana ja totesi ettei teoria palvele lääketiedettä (1). Porttiteoriatutkimukset eivät hänen mukaansa paljasta havaintojen syy-seuraussuhdetta.

Lue lisää: Porttiteoria ei palvele lääketiedettä

Hyytiä on varmasti oikeassa. 

Asialla on kuitenkin käytännöllinen puoli, jota ei ole viisasta ohittaa.

Olen 55-vuotisen lääkäriurani aikana tavannut lukemattomia huumeiden käyttäjiä alkoholista piikkihuumeisiin. En muista koskaan tavanneeni henkilöä, jolla ensimmäinen kokemus huumaavista aineista on tullut piikittämällä. Päivätyönään näiden asioiden kanssa työskentelevillä huumelääkäreillä saattaa toki olla erilaisia kokemuksia. 

Tieteellisesti todistamatonta porttiteoriaa on syytä korostaa varsinkin nuorisollemme jo 11–12-vuotiaista alkaen. Heidän on hyvä oppia ja tietää, että huumaavista aineista on syytä kieltäytyä kokonaan.

On hyvä tietää myös se, että osa ajautuu väistämättä rankkoihin huumeisiin aloitettuaan alkoholilla, kannabiksella tai amfetamiinin tyyppisillä piristeillä. 

Jos nuorille kerrotaan porttiteorian olevan huuhaata, teemme karhunpalveluksen yhteiskunnalle. Se kertoisi nuorisolle, että alkoholi, kannabis ja piristeet ovat vaarattomia eivätkä aiheuta kenellekään pysyviä haittoja.

Lue lisää: Kannabiksen käytön terveyshaitoista on tärkeää olla ajan tasalla

Lue lisää: Kysy huumeista

Kirjoittaja

Martti Vastamäki LKT, dosentti, professori  puheenjohtaja Raittiuden Ystävät ry


Kirjallisuutta
1
Hyytiä P. Porttiteoria ei palvele lääketiedettä. Suom Lääkäril 2024;79:1987. www.laakarilehti.fi/e41550
Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030